Delen via
Afgelopen jaar hebben Nederlanders ruim 142 miljoen online aankopen gedaan, wat goed was voor een besteding van ruim € 16 miljard euro. Hierin zien we een groei van ruim 16% t.o.v. 2014. Deze online groei draagt er aan bij dat er voor het eerst in jaren weer een groei is te zien in het uitgavepatroon van de Nederlandse consument.
Spendeerden Nederlanders in 2014 nog € 13,8 miljard euro aan online aankopen, in 2015 is deze totale besteding gestegen naar ruim € 16 miljard euro (+16,1%). Ook in aantallen aankopen zien we een groei van 17,4% in 2015. Gezien de grotere groei in aantal aankopen dan de groei in totale bestedingen in 2015, blijkt dat de gemiddelde besteding per aankoop is gedaald. Deze gemiddelde besteding per aankoop lag in 2015 op € 113,04, 1% lager dan in 2014.
De cijfers worden gerapporteerd in twee categorieën ‘producten’ en ‘diensten’. De groei in aantal aankopen en totale bestedingen in 2015 is met name te danken aan de categorie ‘producten’. In deze categorie is in 2015 in totaal ruim € 8,4 miljard besteed, waarmee we een toename zagen van 22% t.o.v. 2014. De online kanalen food/nearfood en speelgoed laten beiden een sterke groei zien.
Food/Nearfood
In 2015 is er door Nederlanders in totaal ruim € 700 miljoen euro besteed aan food/near food producten, wat een stijging is van 40% t.o.v.2014. Onder nearfood verstaan we producten als cosmetica, vitamines en medicijnen. Met name in Q4 van 2015 zagen we een sterke toename in bestedingen van food en near food producten t.o.v. Q4 in 2014 (+54%).
Speelgoed
Het 4e kwartaal is en blijft het belangrijkste kwartaal voor de speelgoedmarkt, vanwege Sinterklaas en Kerst. Het speelgoed voor deze feestdagen wordt steeds vaker online gekocht, waarbij inmiddels 36% van alle bestedingen online wordt gedaan. Dit is goed voor een omzet van ruim € 114 miljoen euro in Q4 van 2015. In Q4 van 2014 was het online aandeel van alle speelgoedaankopen nog 29%.
In de categorie ‘diensten’ zagen we een groei van 10,3%. Hierbij is het aantal aankopen van, en de besteding aan onder meer reizen en eventtickets toegenomen.
Devices
Wanneer we kijken naar de devices die Nederlanders gebruiken voor hun online aankopen, blijken laptop en desktop het meest populair: 48% van de aankopen wordt via de laptop gedaan en 36% via de desktop. De tablet wordt gebruikt voor 12% van de aankopen. De smartphone blijkt nog ver achter te lopen op de rest van de mobiele devices op het gebied van online aankopen. Slechts 3% van alle online aankopen wordt via de smartphone gedaan. Wij verwachten dat mobiel de komende jaren snel zal groeien.
Bron: Thuiswinkel Markt Monitor, GfK 2016